Dlaczego warto liczyć kalorie

Ostatnie badania naukowedowodzą, że obliczanie wartości energetycznej na własną rękę nie musi spełniać kryterium 100 - czy nawet 95 - proce...

Ostatnie badania naukowedowodzą, że obliczanie wartości energetycznej na własną rękę nie musi spełniać kryterium 100 - czy nawet 95 - procentowej dokładności, aby było pomocne. Wynika to z faktu samej czynności kontroli, skutkującej zwiększeniem świadomości. Osoby liczące kalorie mają większą wiedzę na temat produktów żywnościowych i automatycznie zaczynają jeść lepiej. Nie muszą podejmować specjalnych starań w tym celu, choć jeżeli to robią, zyskują jeszcze więcej.Kalorie -  dlaczego ludzie tyją?

Czasem łatwiej jest nam coś zrozumieć, kiedy uda nam sie to dokładnie wyobrazić.
Kaloria (a naprawdę kilokaloria) jest jednostką energii. Jak niektórzy z Was mogą pamiętać z lekcji fizyki, energia (działanie) i materia (przedmioty) są wymienne. Daną ilość energii można przekształcić w daną ilość materii i odwrotnie. Upraszczając, energia pochodząca z pożywienia, czyli dawka kalorii, ulega przemianie w materię ciała (krew, mięśnie, tłuszcz, kości i tak dalej). Następnie materia z powrotem staje się energią i zasila funkcje biologiczne organizmu, takie jak skurcze mięśni. Jeżeli zatem liczba kalorii przyjętych z pożywieniem jest większa od liczby kalorii zużytych przez funkcje biologiczne, ciało nabiera masy (czyli materii), a jeśli ilość energii spalonej przewyższa ilość energii zmagazynowanej w postaci materii – chudnie.

Sposoby liczenia kalorii 

Istnieją dwa sposoby liczenia kalorii: tradycyjny i nowoczesny. Pierwszy polega na spisywaniu informacji z etykiet produktów żywnościowych oraz wynajdywaniu wartości energetycznej żywności niepaczkowanej w takich źródłach, jak na przykład książki z tabelami kalorycznymi. Aby robić to dokładnie, należy brać pod uwagę porcje. Przypuśćmy, że jemy śniadanie złożone z miski płatków Cheerios z odtłuszczonym mlekiem. Zgodnie z etykietą porcja płatków ma 110 kilokalorii, a szklanka mleka – 86. Ale poranny głód nakazuje zjeść dużą miskę Cheerios, więc niewykluczone, że na szklankę mleka przypadnie półtorej porcji płatków (normalne proporcje to około ¾ szklanki mleka na porcję płatków). Jak pokazuje przykład, staranność w liczeniu kalorii wymaga, by – jeśli zachodzi potrzeba – mierzyć lub ważyć porcje, a nie zakładać, że jemy i pijemy zgodnie z miarami producenta.
Jeśli już zagląda się do internetu, to równie dobrze można przyjąć nowoczesne podejście do liczenia kalorii. Rozmaite strony oferują aplikacje pozwalające szybko wyszukać produkty żywnościowe i zapisać je w osobistym dzienniku, który automatycznie podlicza wartości energetyczną posiłków, a czasem także ilość i zawartość procentową węglowodanów, tłuszczów oraz białek. Jeden z lepszych dzienników żywieniowych z licznikiem kalorii udostępnia witryna livestrong.com. Kalkulator kalorii można znaleźć na tych stronach: http://www.fitwit.pl/witadieta ; http://www.zdrowotne.pl/kalkulator-kalorii .

POLECANE POSTY

2 komentarze

  1. Dla osób którym nie bardzo chce się liczyć kalorii, polecam różnego rodzaju dity typu "dieta bez cukru" lub też dieta optymalna (niska w węglowodany a wysoka w tłuszcze). Jedyne co należy wiedzieć w przypadku takich diet, to gdzie znajdujemy tłuszcze, węglowodany i białko w produktach.

    Ja osobiście kiedyś byłem na obu dietach. Stwierdzam że dieta niskocukrowa mi bardziej odpowiadała. Poza tym przechodząc na tą dietę, stwierdziłem że jestem lekko uzależniony od cukru, dlatego warto było.

    Pozdrawiam i dziękuje za ciekawy post, a szczególnie za link do kalkulatora kalorii.

    OdpowiedzUsuń
  2. This post is likeable, and your blog is very interesting, congratulations. Visit: kalkulator energii

    OdpowiedzUsuń