Kiedy ćwiczyć? Kiedy jest najlepsza pora na trening?

Każdy z Nas ma podczas całego dnia chwilę, podczas której energia go wręcz rozpiera i czuje się, że mógłby "nawet góry przenosić&quo...


Każdy z Nas ma podczas całego dnia chwilę, podczas której energia go wręcz rozpiera i czuje się, że mógłby "nawet góry przenosić" oraz takie kiedy jedyną rzeczą, o której się myśli to ciekawa ksiażka do poczytania oraz ulubiona herbata.

Nasz organizm posiada tzw. "rytm biologiczny", który jest niczym innym jak periodycznym nasilaniem się i zmniejszaniem procesów życiowych zachodzących we wszystkich organizmach żywych pod wpływem pewnych zmian i zjawisk zachodzących na Ziemi. Częścią rytmu biologicznego jest rytm okołodobowy, który jak sama nazwa wskazuje, przebiega w cyklu 24-godzinnym i jest tłumaczony istnieniem zegara biologicznego, który reguluje cykliczny charakter procesów wzrostu i rozwoju, aktywności, snu czy odżywiania się.


Kiedy więc najlepiej ćwiczyć?


6:00 - 10:00


To pora na rozruszanie mięśni! Jeżeli masz problemy z nadwagą, szybko pragniesz stracić nadprogramowe kilogramy - to najkorzystniejsza pora do przeprowadzenia ćwiczeń kardio! Teraz najlepiej poradzisz sobie z killerem czy szok treningiem Ewy Chodakowskiej. Około 5-6 rano (a więc na początku fali) organizm uaktywnia hormony, które są odpowiedzialne za wzrost poziomu podstawowej przemiany materii, spalanie tkanki tłuszczowej, wzrost samozadowolenia oraz sił witalnych, których to działanie najsilniej trwa do godziny dziesiątej.
Uważaj! Po nocy nasze ciało nie jest jeszcze dostatecznie rozgrzane, ciśnienie tętnicze krwi jest odrobinę niższe, a sam organizm - lekko uśpiony, dlatego ćwiczenia zacznij od dłuższej rozgrzewki. Nie zapomnij o dostarczeniu dodatkowej energii z zewnątrz w postaci ŚNIADANIA! (nigdy nie ćwiczymy na czczo!) 


10:00 - 14:00


To pora na intensywne ćwiczenia. W tym czasie najskuteczniejszy będzie trening interwałowy (np. turbospalanie), tabata, HIIT (treningi Zuzany Light), aerobik, programy takie jak skalpel I i II. Po takich treningach organizmowi brakuje glukozy, którą należy uzupełnić spożywając węglowodany. Dodatkowo zmęczone treningiem mięśnie potrzebują dużej ilości białka do uaktywnienia procesów regeneracji. Po tak intensywnych ćwiczeniach spokojnie możesz zjeść zdrowy, pełen obiad (tj. pierś z kurczaka, która dostarczy dużo łatwoprzyswajalnego białka + brązowy ryż, który dostarczy węglowodanów + porcja zielonych warzyw, które mają dużo witamin i antyoksydantów) 


14:00 - 16:00 


Teraz odpuść sobie trening. W tym czasie organizm potrzebuje wyciszenia i odpoczynku. Gospodarka hormonalna i liczne procesy zachodzące w naszym ciele nie sprzyjają jakiejkolwiek formie aktywności fizycznej.


16:00 - 18:00


O tej porze dnia nasz organizm buduje kondycję zdrowotną i odporność. W naszym ciele zwiększa się poziom testosteronu (tak, tak - kobiecy organizm też go wytwarza i to wcale nie w takiej małej ilości!), dzięki czemu masz więcej "męskiej" energii, a więc więcej sił i możliwości. W tym czasie wskazane jest przeprowadzenie treningu siłowego czy intensywnego kardio (tutaj kardio jest korzystniejsze niż te przeprowadzone o 6:00-10:00 rano)

 
19:00 -


Od tej pory wskazane jest stopniowe wyciszanie organizmu, co wcale nie oznacza konieczności rezygnacji z ćwiczeń fizycznych. Joga, stretching czy pilates to aktywności, które pomogą Ci uporać się z rozdrażnieniem i stresem, który kumulowałaś przez cały dzień. Pamiętaj by o tej porze nie ćwiczyć intensywnie, gdyż grozi to rozregulowaniem pracy organizmu i gwarantuje problemy z zasypianiem.

POLECANE POSTY

1 komentarze

  1. A ja właśnie ćwiczę około 19... Muszę się przestawić na inną porę :D

    OdpowiedzUsuń