KASZA JAGLANA - Jak gotować?

Kto chce mieć szczupłą sylwetkę, błyszczące włosy i paznokcie, czyste jelita, dobrą pamięć, nerki, wątrobę i żołądek jak dzwon oraz zdro...


Kto chce mieć szczupłą sylwetkę, błyszczące włosy i paznokcie, czyste jelita, dobrą pamięć, nerki, wątrobę i żołądek jak dzwon oraz zdrowo rosnące, niekichające dzieci - marsz do sklepu po kaszę jaglaną. 
Kasza jaglana nie zawiera glutenu i ma bardzo wysoką wartość energetyczną. Jest zasadotwórcza, co oznacza, że wspomaga trawienie i wyrównuje nadmiar kwasu. A to bardzo ważne w dzisiejszych czasach, gdyż większość z nas ma silnie zakwaszone organizmy z powodu nadużywania pokarmów o tej naturze oraz wszelkiego rodzaju używek. Kasza jaglana ma ocieplające właściwości, nie wychładza organizmu od wewnątrz i w związku z tym jest polecana wszystkim osobom, które marzną zimą. Ponadto skutecznie usuwa śluz z naszego organizmu, o czym powinny pamiętać wszystkie mamy, które włączając kasza jaglaną do diety swoich pociech podczas infekcji, skutecznie pozbywać się będą mokrego kaszlu i kataru. Przypominam, że dokładnie odwrotnym w skutkach zabiegiem żywieniowym jest podawanie dzieciom nabiału (głównie serów i jogurtów).

JAK UGOTOWAĆ KASZĘ, ABY NIE BYŁA GORZKA?


Bardzo często słyszę opinie, że kasza jaglana jest niesmaczna ze względu na smak goryczki. Wiele osób również narzeka, że nie jej konsystencja jest mało przyjazna i pozostawia wiele do życzenia, by zjeść ją ze smakiem. Moim zdaniem Ci co narzekają po prostu źle ją przygotowali i dlatego nie wydała się być atrakcyjnym kąskiem na talerzu. Poniżej 4 kroki do ugotowania idealnej kaszy jaglanej:


  1. Odmierzamy kaszę, pamiętając o proporcji 2:1 (2 szklanki wody:1 szklanka kaszy)
  2. Przesypujemy kaszę na sito i płuczemy pod bieżącą, letnią wodą, do momentu jak wypływająca woda będzie przeźroczysta. Dzięki temu zabiegowi usuwamy gorycz, dlatego trzeba zrobić to dokładnie.
  3. Do gotującej się wody sypiemy kaszę. Gotujemy ją 15 min na średnim ogniu.
  4. Odstawiamy kaszę na 10 min, aby całkowicie wchłonęła wodę i stała się sypka. 

Z CZYM JEŚĆ KASZĘ JAGLANĄ?

Można ją jadać na słodko (z bakaliami, świeżymi owocami, syropami itp.) oraz na wytrawnie, np. z duszonymi warzywami czy z sosami i mięsem, zamiast makaronu, klusek czy ziemniaków. Idealnie nadaje się jako sklejacz do wegańskich kotlecików zamiast popularnej bułki tartej, moje ulubione to te z groszku zielonego, mają piękny, apetyczny kolor. Uwielbiam robić z niej fit słodkości, najbardziej polecam rafaello z kaszy jaglanej.

Często gotuję tą kaszę "na zapas" zaoszczędzając przy tym mnóstwo czasu. A przechowuję ją w lodówce, oczywiście już ostudzoną w szczelnie zamkniętym pudełku do 3-4 dni.
Z przyjemnością będę zamieszczać przepisy z kasza jaglaną co może ułatwi Wam gotowanie i serwowanie porcji zdrowia swojej rodzinie. Przekonałam się, że jedzenie może leczyć i ten rodzaj zboża niewątpliwie należy do grupy pokarmów, które mają moc uzdrawiającą.




POLECANE POSTY

3 komentarze

  1. Czasami nawet płukanie nie do końca usuwało mi goryczkę, ale sposób potwierdzam dobry. Kupiłam ostatnio kaszę w woreczkach o taką http://kupiec.pl/product_pl/119/kasza_jaglana_4x100_g i po prostu ugotowałam. Była pyszna. Nie miałam świadomości, co do walorów kaszy, ale uwielbiam ją w wersji wytrawnej. Na słodko płatki jaglane :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ta kasz ma taki lekki smak orzechowy, ale akurat mi to wcale nie przeszkadza, wręcz uznaję to za jej zaletę:) Jeszcze kiedyś, kiedyś ugotowałam kaszę jaglaną bez płukania, i to była prawdziwa gorycz, ale ni pamiętam jakiej firmy. Ja jednak polecałabym płukanie chociażby "na zapas" zwłaszcza jak planujemy zrobić z niej coś na słodko.

      Usuń