Wybieramy fotelik rowerowy dla dziecka

Od najmłodszych lat uwielbiałam jazdę na rowerze. Szczerze to mogłabym stwierdzić, że moje dzieciństwo bez roweru praktycznie by nie ...Od najmłodszych lat uwielbiałam jazdę na rowerze. Szczerze to mogłabym stwierdzić, że moje dzieciństwo bez roweru praktycznie by nie istniało. Bardzo chciałabym móc razem z córeczką spędzać wspólnie w taki właśnie sposób wspólnie czas. Mając 2 latka niestety nie jeździ się jeszcze samodzielnie na rowerku, więc jedynym rozwiązaniem dla Nas jest fotelik rowerowy.  Najważniejszą rzeczą dla mnie jest jednak  bezpieczeństwo,  więc zagłębiłam się w ten temat i postanowiłam podzielić się nabytą wiedzą.

Jeszcze jakieś 15 – 20 lat temu jedyne foteliki rowerowe jakie były dostępne to takie wiklinowe, niespełniające żadnych norm bezpieczeństwa. Całe szczęście dzisiaj mamy takie czasy, że wybór fotelików rowerowych jest ogromny, ale jak wybrać ten najlepszy? Podpowiem Wam na co zwrócić uwagę przy zakupie, jak wybrać certyfikowany fotelik oraz gdzie najbezpieczniej zamocować fotelik.


Podział fotelików ze względu na wagę dziecka


W Europie obowiązuje norma EN 14344 opracowana przez organizację ETRA (European Twowheel Retailers Association). Określa ona standardy bezpieczeństwa fotelików rowerowych dla dzieci od 9 miesiąca do 5 roku życia. Pamiętajmy jednak, że fotelik jest przeznaczony dla dziecka, które potrafi już samodzielnie siedzieć oraz utrzymać pozycję siedzącą. Wyodrębnia trzy kategorie:


A15
A22
C15


A15 – są to foteliki montowane z tyłu, za siedzeniem rowerzysty. Przeznaczone są dla dzieci o wadze do 15 kilogramów. Foteliki renomowanych firm nie są zakładane jedynie na bagażnik, lecz mocowane również do rurki, w którą wpuszczane jest siodełko.
A22 – podobnie jak kategoria A15, określa foteliki montowane za siedzeniem. Przeznaczone są dla dzieci o wadze do 22 kg.
C15 – foteliki montowane między kierownicą, a siodełkiem, przeznaczone dla dzieci do 15 kg. Można je założyć zarówno na damkę jak i rower męski z ramą. Montuje się je na belce, którą przykręca się do rurek pod kierownicą i siodełkiem, bądź też na rurce pod kierownicą.Bezpiecznie mocowanie fotelika


Norma ta określa także specjalny system mocowania fotelika do rower. Certyfikowany fotelik montujemy oraz demontujemy w bezpieczny sposób poprzez zastosowania odpowiednich narzędzi, uruchomienia dwóch zabezpieczeń równocześnie (np. równocześnie wciskając przycisk i przesuwając dźwignię), zablokowania lub odblokowania dwóch niezależnych automatycznych systemów zamykających (np. mocowanie jednocześnie do bagażnika oraz rurki pod siodełkiem)
Według normy EN 14344 fotelik powinien mieć wyraźnie zaznaczony środek ciężkości. W przypadku modeli dla dzieci do 15 kg nie może być wysunięty w tył dalej niż 15 centymetrów poza oś tylnego koła. W przypadku fotelików do 22 kg odległość ta zmniejsza się do 10 cm.


Jak rozpoznać czy fotelik jest certyfikowany?


NA FOTELIKU SZUKAJ OZNACZEŃ EN 14344 LUB TUV/GS


Kupując fotelik z jednym z powyższych oznaczeń, masz pewność, że :

- został wyprodukowany z nietoksycznych materiałów;
- dziecko nie ma możliwości włożenia nóżki w szprychy;
- posiada odpowiednie proporcje i został właściwie wyprofilowany;
- nie posiada ostrych krawędzi;

Foteliki montowane na kierownicy, według normy EN 14344, nie gwarantują wystarczającego poziomu bezpieczeństwa i NIE SĄ CERTYFIKOWANE. Foteliki dla dzieci powyżej 15 kg montowane między siodełkiem, a kierownicą również według unijnych regulacji nie są dość bezpieczne. Norma zakłada, że w tym miejscu mogą jeździć jedynie dzieci małe, do 15 kg.


Pasy w foteliku


Krzesełko dla dziecka musi być wyposażone w przynajmniej trzypunktowe pasy bezpieczeństwa, mocowane za ramionami dziecka i w kroku. Mogą być również pasy czteropunktowe z mocowaniami przy biodrach, pod warunkiem jednak, że fotelik jest wyprofilowany w taki sposób, aby między nóżkami dziecka znalazł się ogranicznik uniemożliwiający wysunięcie się z pasów. Najskuteczniejsza opcja to pasy pięciopunktowe. Regulowane pasy powinny znajdować się również w miejscu na stopy dziecka.


Dodatkowe opcje


Mając już na uwadze certyfikowane foteliki mamy jeszcze do wyboru kilka dodatkowych opcji, które zapewnią komfort jazdy Twojemu dziecku. Składane oparcie jest bardzo wygodnym rozwiązaniem w przypadku gdy mamy małe mieszkanie, bo po złożeniu śmiało możemy fotelik zmieścić w szafie. Regulowana wysokość podnóżków, dzięki której zapewnimy dziecku wyższy komfort jazdy i dostosujemy fotelik do aktualnego wzrostu naszego dziecka. Mata zapewniająca dziecku wygodę podczas jazdy, a gdy jeszcze możemy ją wyjąć łatwiej będzie można ją wyczyścić. Regulowane pochylenie oparcia, dzięki któremu znacznie wygodniej będzie się odpoczywało Naszemu dziecku podczas zaśnięcia. Kask, może nie jest elementem samego fotelika, ale uważam, że jest nieodłącznym elementem, każde dziecko w foteliku powinno mieć kask. Zagłówek również nie jest elementem fotelika, ale może stać się bardzo przydatny, nie dość że znacząco podnosi komfort snu podczas jazdy w foteliku, to na pewno jest także zabezpieczeniem dla odcinka szyjnego naszego dziecka.Podsumowując chciałabym aby, każdy kto staje przed wyborem kupna fotelika – przemyślał dobrze ten zakup, bo wycieczka rowerowa dla małego szkraba może być wspaniałym przeżyciem, ale PAMIĘTAJ dobrany odpowiednio do wieku, certyfikowany fotelik rowerowy w krytycznej sytuacji może ocalić życie Twojego dziecka!

POLECANE POSTY

3 komentarze

 1. To ciekawe, własnie sporo osob na wikilinowych fotelikach wozi dzieci.
  dobrze wiedziec ;]

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesz, wozić sobie mogą... Tylko nie zdają sobie sprawy, a nawet powiedziałam nie myślą do czego to może doprowadzić. Spójrzmy na samo mocowanie takiego fotelika wiklinowego, przecież to zapewne zwykły sznurek jest...

   Mnie, aż ciarki przechodzą jak tylko pomyślę, o takich rzeczach.

   Usuń
 2. Dzieci nie powinny spać w foteliku podczas jazdy na rowerze a nawet jest to niedopuszczalne gdyz jest to bardzo nie zdrowe dla małego młodego ,rozwijajacego sie ciałka.Także zagłówek wogóle nie powinien spełniac funkcji wąłsnie podczas snu wiec nie ma sie co tym sugerowc

  OdpowiedzUsuń